• vmmahavidyalaya@gmail.com
  • 03224 286223 / 03224 287440
Vivekananda Mission Mahavidyalaya

Vivekananda Mission Mahavidyalaya বিবেকানন্দ মিশন মহাবিদ্যালয়

NAAC Accredited College

Affiliated to Vidyasagar University

Vivekananda Mission Mahavidyalaya

Committee

NAAC Sub Committee

Committee for Online Feedback:

  1. Debajit Sensarma(Convener)
  2. Gopal Mondal
  3. Archana Nayek
  4. Sk Nurul Hossion
  5. Pritee Singh
  6. Gurupada Giri

Committee for seminar/invited Lecture Sub committee:

  1. Santanu Basu(Convener)
  2. Ajay Das
  3. Bachaspati Mishra
  4. Nabanita Maity
  5. Sujata Maity
  6. Biswajit Mondal
  7. Ashok Bera

Committee for Documents Preservation:

  1. Subhankar Gayen (Convener)
  2. Munmun Dey
  3. Puja Dutta
  4. Jaydev Das
  5. Dinabandhu Maity
  6. Shibnarayan Manna
  7. Koushik Paul
  8. Kironmoy Halder

Committee for Surveillance of all the department for updating (Checking all the files):

  1. IQAC Committee
  2. K. Halder

Committee for Review of Field Project

  1. Depak Kumar Mandal (Convener)
  2. Bidhan Halder
  3. Kaberi Samanta
  4. Bandana Sautya
  5. Manabendra Maity
  6. Aswini Samanta

Committee for Observation of Important Dates.

  1. Asim kr. Mandal (Convener)
  2. Swagata Bhattacharjee
  3. Anindita Dasgupta
  4. Binanda Mana
  5. Subhankar Ghara
  6. Arundhati Patra
  7. Ranajit Dolai

Committee for Certificate Course / Deploma (Vocational)

  1. Ashadul Haque(Convener)
  2. Tanmoy Kar
  3. Sudev Bhattacharya
  4. Monika Das
  5. Tapas Manna
  6. Rupa Metya
  7. Gourhari Mandal
  8. Rina Baidya

Committee for Yoga & Meditation

  1. Amalesh Adhikari(Convener)
  2. Gouranga Gaunia
  3. Ashok kr Hazra
  4. Sovon Maity
  5. Mousumi Gayen
  6. Bali Ch. Patra

Committee for Collaboration with industry(internship of Students)

  1. Soumya Saha(Convener)
  2. Pranab Bishal
  3. Sanghamitra Ari Adak
  4. Chiranjit Das
  5. Manas Maity
  6. Sukomal Barua

Committee for Development of e-content

  1. Arijit Roy(Convener)
  2. Isha rani Das
  3. Debal kr. Samanta
  4. Amit Patra
  5. Sraboni Mahapatra
  6. Maniklal Middya

Committee for Grievance redressal cell(Mentor, mentee Selection)

  1. Pradip Dash(Converner)
  2. Kakali Gosh
  3. Samir kr Maity
  4. Subhajit Naskar
  5. Anindita Adak
  6. Saswati Maity
  7. Krishnendu Gayen
  8. Bikash Ch Ghorai

Committee for College & wall Magazine, Research & Publication

  1. Chabi Sarkar(Convener)
  2. Ashis Adhikary
  3. Minati Sau
  4. Sita Giri
  5. Krishna Prasad Pramanik
  6. Pradip Dolai

Committee for Spiritual & Cultural Heritage of India

  1. Asit Baran Majumder(convener)
  2. Dipesh Ghosh
  3. Rakhalraj Dinda
  4. Sudipta Dey
  5. Soumalya Nayek
  6. Subhas Ch Maiti
  7. Arun Ch Santra

Committee for Environment / sanitation/ waste plastic free/ tobacco free management

  1. Madhumita Mondal Bera (convener)
  2. Sunita Barman
  3. Sk Arif Mohammad
  4. Pranab Jana
  5. Atanu Samanta
  6. Sisir Kr Bhaumik

Committee for NIRF/ e-mail habituate to all students (Mob. & Aadhar no)

  1. Atanu Jana(convener)
  2. Ashis Adhikary
  3. Sumit Mandal
  4. Milan Das
  5. Brahamadev Jana
  6. Pradip Dolai